دسته‌بندی نشده

آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

دانلود پایان نامه

تکه ای از متن پایان نامه :

همانند اقتصاد سیاسی نمی‌باشد. به عبارت دیگر، دین اسلام، انقلابی می باشد برای دگرگون کردن واقعیات نابسامان.

 

 

۳-۲- فضای علمی زمان آیت‌ا… صدر

 

همان‌طور که اشاره گردید دهه ۱۹۵۰ میلادی (۱۳۳۰ شمسی) زمانی بود که دیدگاه آیت‌ا… صدر در مورد اقتصاد اسلامی و به‌ویژه مسأله علمی نبودن آن تنظیم گردید. حداقل شناخت فضای عمومی این بحث در آن دوران برای ارزیابی دقیق لازم به نظرمی‌رسدهمان طور که قبلاً اشاره گردید، عنوان علمی داشتن هر معرفت هنوز نیز نوعی اعتبار برای آن به همراه دارد. امّا در دهه‌ی مورد نظر و چند دهه‌ی قبل ازآن که علم اقتصاد در حال شکل‌گیری بود، این موضوع بسیار جدی و سیاست برانگیز بوده می باشد. اگرچه ریشه‌های تدوین علم اقتصاد به زمان‌هایی از قرون وسطی و حتی قبل ازآن برمی‌گردد، امّا به طور رسمی علم اقتصاد مدرن از اواخر قرن ۱۸ پدید آمد و تأثیر فیزیوکرات‌ها و بزرگترین اقتصاددان از مکتب کلاسیک و خصوصاً کلاسیت معروف؛ آدام اسمیت را در تدوین آن به وضوح می‌توان دید. زمینه‌ی‌های اصلی بحث از تئوری‌های علمی در اقتصاد و اهمیت علمیت آن هر چند از زمان کلاسیک‌ها آغاز شده می باشد، اما تأثیر فراگیر خود را در قالب نئوکلاسیک به جا گذاشته می باشد. پس: جهت شناخت دقیق فضای علمی دهه ۱۹۵۰ بایستی قدری به عقب بازگردیم. لذا سیر تحولات مسأله علمی شدن نظریه‌ها را در مورد کلاسیک و نئوکلاسیک، مورد مطالعه اجمالی قرار می‌دهیم.

 

 

۳-۲-۱- علمی شدن اقتصاد در زمان کلاسیک و نئوکلاسیک

  پایان نامه ارشد : بررسی رابطه بین سبک‌های تفکر مدیران و پذیرش تغییر کارکنان در مدارس متوسطه ...

 

از میان صاحب نظران معروف اقتصادکلاسیک که در شناخت شیوه‌های علم اقتصاد؛ تأثیر قابل توجهی داشتند مهم‌ترین آن‌ها ریکاردو (۱۸۲۳-۱۷۷۲) و جان استوارت میل (۱۸۷۳- ۱۸۰۶) هستند. ریکاردو بیش‌تر ازیک قالب قیاسی، فرضیه‌ای و الگوسازی به مطالعه‌ی اقتصاد می‌پرداخت. وی در اظهار جنبه‌ی قیاسی افراطی در اقدام با دشوارهایی مواجه گردید.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد