دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

تکه ای از متن پایان نامه :

جان استوارت میل از یک طرفگرایش علمی مانند ریکاردو داشت و ازسوی دیگر به شیوه استقرارگرایی به امور علمی بسیار پای‌بند بود. لذا این که چگونه وی این دو شیوه را با هم جمع می‌نمود یک بحث مهم بود. اصولاً استوارت میل عقیدهداشت که مطالعه‌ی علمی اقتصاد تنها دراندیشه اثبات‌گرایی خاص فریدمن، حداقل تا ۲۰ سال پس از انتشار آن به نوعی حاکم بر مطالعات و تحقیقات علمی اقتصاد بود. ضمنا دهه ۱۹۶۰ و پس از آن نیز در برگیرنده‌ی تحولاتی در فلسفه علم بود که زیرا پس از انتشار کتاب اقتصادنا می باشد در این مبحث مورد اشاره قرار نمی‌گیرد.

 

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

 

۳-۲-۳- جمع‌بندی تحولات حاکم بر‌اندیشه‌ی علمی دوره‌ی مورد بحث

 

با مطالعه چارچوب کلی حاکم بر تفکر علمی و‌اندیشه‌ی اقتصادی در زمان آیت ا.. صدر به چند مطلب اساسی می‌توان دست پیدا نمود. یکی این می باشد که در بحبوحه شکل‌گیری دیدگاه اقتصادی ایشان، فضای مربوط تحت تأثیر شدید دیدگاه اثبات‌گرایی بود. البته مقصود حاکم بودن اثبات‌گرایی منطقی نیست، امّا در هر صورت جنبه‌ی اثباتی بودن حرف اول را در علمی بودن اقتصاد می‌زده می باشد. یعنی اقتصاد جنبه‌ی تجربی داشته می باشد و مبتنی بر تجزیه و تحلیل‌های کمی از داده‌های اقتصادی بوده می باشد. دوم این که در این دوره بر جدایی گزاره‌های اثباتی از دستوری (ارزشی) تأکید زیادیمی‌شده می باشد. سوم این که فکر حاکم بر چگونگی علمی بودن اقتصاد همانند علمی بودن سایر علوم طبیعی تلقی می‌شده می باشد، و امّا با این که روش خاص علمی بودن بر فضای تحقیقات اقتصادی حاکم بوده می باشد، امّا در عین حال اختلاف نظر بسیاری در میان صاحب نظران اقتصادی وجود داشت و هیچ ‌اندیشه‌ای بدون مخالفت پیش نمی‌رفت.

  بررسی رابطه سرمایه اجتماعی و انگیزه پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور پاکدشت - دانلود

بعضی از موارد اختلاف نظر عبارتند از: تشابه علم اقتصاد با علوم طبیعی، جدایی امور اثباتی وارزشی، علمی بودن و یا نبودن نظریه‌ها که این اختلاف‌نظرها بسیار جدی‌تر از سایر زمینه‌ی‌ها بود.

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد