دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

برای تأمین این مقصود، حداقل سن و حداکثر ساعات کار و سایر ضمانت اجراهای آن را تصویب و به اجرا درآورند.

۲۲-مواد مخدر

در ماده ۳۳، سوء بهره گیری از کودکان در جهت تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر و محرک، ممنوع اعلان شده و از کشورهای عضو خواسته شده که تمهیداتی را در جهت جلوگیری از چنین اعمالی مقرر نمایند.

۲۳- منع شکنجه و اصول دادرسی

در ماده ۳۷ کنوانسیون، چند مورد قابل توجه می باشد و کشورهای عضو، ملزم به رعایت آن هستند:

۱- شکنجه و مجازات اعدام و حبس ابد برای کودکان زیر ۱۸ سال ممنوع اعلام شده می باشد. که یکی از عمده‌ترین دلیل امتناع کشور امریکا از پیوستن به این کنوانسیون همین بند از ماده ۳۷ می باشد؛ زیرا در ۲۵ ایالت امریکا، حکم اعدام شامل اطفال زیر ۱۸ سال هم می‌گردد و در موارد متعددی حکم اعدام به اجراء نیز گذاشته شده می باشد.

۲-دستگیری و بازداشت و یا زندانی کردن کودک به طور غیرقانونی و خودسرانه، ممنوع اعلام شده و از آنها به عنوان آخرین راه چاره بهره گیری شده می باشد و در صورت زندانی کردن بایستی با او برخورد محترمانه و انسانی نمود.

۳- کودک، حق دسترسی سریع به مشاوره حقوقی و یا سایر مساعدتهای ضروری و نیز حق اعتراض نسبت به مشروعیت زندانی شدن خود در برابر دادگاه و سایر مقامات ذی صلاح را داشته باشد[۱].

 

کنوانسیون به داوری یا دیوان بین‌المللی دادگستری که در بعضی کنوانسیونهای سابق الذکر مطرح شده بود، در این کنوانسیون مسکوت مانده می باشد[۲].

 

۳-۱۰- کودکان خیابانی

در بعضی کشورهای فقیر مانند کشورهای شبه قاره هند، جنوب شرقی آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا، سال‌هاست که واژه کودکان خیابانی مفهوم شناخته شده‌ای می‌باشد، اما بعد امروزی این مخصمۀ انسانی و اجتماعی بسیار فراگیرتر می باشد و کشورهای زیادی حتی بعضی از کشورهای غربی به نوعی دچار آن هستند. توضیح آنکه در بعضی از کشورها بدلایل معضلات اقتصادی، حداقل بعداز جنگ دوم جهانی و در بعضی دیگر از دیر باز اصولا خانواده‌های آلونک نشین در کنار بزرگراه ها، کنار کانال‌های آب و حتی در محل جمع آوری زباله‌ها بخشی از جمعیت کشور را تشکیل داده اند. لذا کودکان و نوجوانان این خانواده‌ها نیز[۱] مهرپور، حسین، ۱۳۷۷، نظام بین المللی حقوق بشر، نشر اطلاعات، ص ۱۳۹

[۲] مهرپور، حسین، ۱۳۷۷، نظام بین المللی حقوق بشر، نشر اطلاعات، ص ۱۴۱

 مطالعه حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین طرفداری از کودکان در ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars