دسته‌بندی نشده

بررسی رابطه بین سبک‌های تفکر مدیران و پذیرش تغییر کارکنان در مدارس متوسطه شهرستان جلفا – دانلود

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :    مطالعه ارتباط بین سبک‌های تفکر مدیران و پذیرش تغییر کارکنان در مدارس متوسطه شهرستان جلفا 

تکه ای از متن پایان نامه :

۲- ۱۶- ۲٫ مقاومت‌های سازمانی

سازمان‌ها برحسب طبیعت محافظه‌کارند. آن‌ها به صورتی فعال در برابر پدیده‌ی تغییر مقاومت می‌کنند. سازمان‌ها و نهادهای دولتی همواره تمایل دارند تا کارها را به آن گونه که سال‌هاست انجام می‌دهند، ادامه دهند.  ازنظر رابینز (۱۳۸۱) شش منبع اصلی مقاومت سازمانی عبارت‌اند از:

  1. مکانیسم ساختاری: نحوه گزینش، شیوه آموزش و قوانین رسمی به‌گونه‌ای می باشد که سبب می‌گردد اعضا رفتارهای خاصی را در پیش بگیرند. این مکانیسم ساختاری به‌صورت بالقوه عاملی می باشد برای حفظ ثبات ساختاری.
  2. افراد را دستاویز خود قرار دادن: گاهی مدیریت درصدد برمی‌آید تا واقعیت‌ها را تحریف کند و بدین گونه می‌کوشد تا اطلاعات را جالب جلوه دهد یا شایعات دروغ پخش می‌کند تا کارکنان و اعضای سازمان پدیده‌ی تغییر را بپذیرند.
  3. بهره گیری از زور: بهره گیری از زور آخرین روشی می باشد که در این فهرست قرار دارد. یعنی مدیریت سازمان، گروه‌های مقاوم را مستقیماً مورد تهدید قرار می‌دهد و آنان را مجبور می‌نماید تا دست از مقاومت بردارند. نمونه‌های کاربرد زور عبارت‌اند از: تهدید به اخراج، تغییر پست و تنزل مقام یا دادن معرفی‌نامه ضعیف (همان منبع، ص ۴۲۰).

۲- ۱۸٫ الگوها و مدل‌های تغییر

۲- ۱۸- ۱٫ مدل سه مرحله‌ای کرت لوین

این مدل یکی از بنیانی‌ترین مدل‌های ارائه‌شده درباره تغییر می باشد که توسط کرت لوین، روانشناس اجتماعی معروف شکل گرفت. لوین در مدل خود، سه مرحله را برای تغییرات برنامه‌ریزی‌شده پیش‌بینی می‌کند که چگونگی آغاز، مدیریت و تثبیت یک تغییر را توصیف می‌کند. به اعتقاد این مراحل عبارت‌اند از:

  پایان نامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی رابطه سرمایه اجتماعی و انگیزه پیشرفت تحصیلی دانشجویان ...

      ۱- خروج از انجماد: در این مرحله، تمرکز بر ایجاد انگیزش و آمادگی برای تغییر می باشد. بدین مقصود افراد تشویق می‌شوند توجه‌ها و رفتارهای قدیمی خود را با رفتارهای مطلوب جایگزین کنند. مدیر در این مرحله می‌تواند، خروج از انجماد را با تأکید بر غیرمفید بودن و یا مناسب نبودن توجه‌ها و رفتارهای جاری کارکنان آغاز کند و هم‌چنین باید موانع تغییر را در طول این مرحله کاهش دهد. فلسفه وجود این مرحله در آغاز فرآیند تغییر آن می باشد که عادت یک رفتار پایداری می باشد که تا ریشه‌های آن سست‌ نشود و زمینه‌های ذهنی و باوری آن از بین نرود، تغییر آن ممکن نخواهد گردید. برای انجام این مرحله برخی از صاحب‌نظران چهار اقدام را ضروری شمرده‌اند تا خروج از انجماد به‌درستی و سرعت صورت گیرد:

[۱]- Document

[۲]- Force

[۳]- Kurt Lewin

[۴]- Freezing

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars