دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : بررسی آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری …

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

تکه ای از متن پایان نامه :

«معمولاً در کتب، میان این دو قسمت تفکیک نمی‌گردد وهمین جهت منشأ اشتباهات زیادی می‌گردد. علم اقتصاد به معنی اوّل، اصول و مبانی دارد. هیچ یک از قوانین و مقررات علم اقتصاد به معنی دوم، تأثیری دراول ندارد، مگر آنگاه که به مرحله‌ی اقدام و واقعیت عینی در بیاید، زیرا: مطلقاً امور اعتباری از آن جهت که اعتباری هستند، در امور واقعی و عینی تأثیر ندارند، مگر بعد از آن که به مرحله‌ی اقدام در آیند، اما قواعد و قوانین علم اقتصاد نظری در علم اقتصاد عملی مؤثر می باشد. (مطهری، ۱۳۶۸، ۳۷) ».

شهید مطهری اگر چه تعریف معینی را در ارتباط با نظام اقتصادی اسلام ارایه نمی‌دهد، امّا بر مبنای آن چه که در بحث « تعریف مفاهیم اقتصادی» در کتاب نظری به نظام اقتصادی اسلام گفته می باشد، که به نقد و مطالعه تعاریف گفته شده در معنای اقتصادی می‌پردازد، می‌توان مؤلفه‌ها و ارکان اصلی این تعریف را از بعضی از مطالب ایشان بدست آورد. به عنوان نمونه فرازهای ذیل نمونه‌هایی از مطالبی می باشد که می‌تواند بیانگر این مفهوم باشد:

«همان طور که نباید از هر راهی به دنبال ثروت بود، نباید سیستم اقتصادی به شکلی باشد که رشد و نمو را متوقف و فلج کند و جلوگیری نماید» (مطهری، ۱۳۶۸: ۲۴)

  دانلود : بررسی رابطه سرمایه اجتماعی و انگیزه پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور پاکدشت

«جل الاسلام که هم طرف‌دار مالکیت اختصاصی استوهم تربیت ایمانی دارد و راه درآمد غیر مشروع را بسته می باشد». (مطهری: ۱۳۶۸، ۲۵)

«اسلام طرفدار این نظریه‌، که سرچشمه‌ی درآمد تقاضا و تمایلات می باشد نیست، بلکه معتقد می باشد بایستی تمایلات با مصالح عالی و همه‌ی جانبه بشریت تطبیق کند. از این رو فصل مهمی دراسلام هست بنام مکاسب محرمه» (مطهری: ۱۳۶۸، ۲۶)

همان گونه که از این عبارت برمی‌آید در تعریف نظام اقتصادی مورد نظر شهید مطهری چند مقوله حایز اهمیت هست که عبارتند از:

الف- نظام اقتصادی اسلامی می‌بایستی به نحوی طراحی وتدوین گردد که رشد و نمو ثروت را از طریق مشروع موجب گردد. براساس آموزه‌های اسلام هر راهی برای دستیابی به ثروت مورد قبول نیست. پس: رشد و توسعه‌ی اقتصادی بر مبنای ارزش‌های اسلامی یکی از ارکان اصلی این نظام می باشد.

ب- تقویت و تعمیق باور دینی در پرتو نظام اقتصادی اسلامی نکته مهم دیگر محسوب می‌گردد. این نظام بایستی به گونه‌ای باشد که موجب رشد و تقویت ایمان و باورهای دینی افرادهم بشود. بر این اساس حفظ و تقویت ایمان دینی رکن مهم بعدی این تعریف به حساب می‌آید.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

  پایان نامه ارشد رشته عمران با موضوع: آزمایشگاهی خواص مکانیکی و جمع شدگی بتن سبک حاوی ذرات نانوسیلیس