دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : بررسی آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

دانلود پایان نامه

تکه ای از متن پایان نامه :

پس ایشان علم اقتصاد را پدیده‌ای جدید معرفی می‌کند که حداکثر چهار قرن قبلتدوین شده می باشد و آن را به معنای دقیق کلمه منطبق بر اقتصاد سیاسی عصر سرمایه‌داری می‌داند،بخشی از کلام ایشان اشاره می‌کنیم: «لان الاسلام دینا لیس من وظیفته ان‌یتکلم فی علم الاقتصاد او علم الفلک او الریاضیات»

و به دنبال آن تأکید می‌کند که اسلام وظیفه‌اش مطالعه علمی روش‌های مختلف اقتصادی در همه‌ی اعصار نمی‌باشد.

 

 

 

 

۳-۱-۴- تأثیر علم و دین در حل معضلات

 

آیت‌ا… صدر در بخش دیگری از پژوهش خود با طرح این پرسش که آیا علم می‌تواند معضلات جوامع انسانی راحل کند یا خیر؟ به رد نظر کسانی می‌پردازد که به این سؤال جواب مثبت می‌دهند و تصریح می‌کند این نظر که « تکامل و رشد علم می‌توانداجتماع سعادتمندی را به‌وجود آورد »در واقع جهلینسبت به وظایف علم در زندگی می‌باشد، زیرا: علم با تمام پیشرفت خود، تنها وسیله‌ای برای کشف حقایق خارجی می باشد اما وظیفه‌اش تفسیر آن حقایق نمی‌باشد برای مثال ممکن می باشد علم اقتصاد کشف کند که عامل بروز قانون مفرغ و فلاکت نیروی کار؛ نظام سرمایه‌داری را از بین ببرد. وی سپس تأکید می‌کند برای حل معضلات اقتصادی و اجتماعی نیاز به انگیزه استو این انگیزه و تحرک درونی را علم نمی‌تواند تأمین کند و تنها دین می‌تواند چنین نقشی را ایفا کند. درادامه اظهار می‌کند که مقصود از گزاره «اقتصاد اسلامی علم نیست» این می باشد که دین اسلام وظیفه‌اش تنظیم حیات اقتصادی می باشد و علمی[۱]- قانونی مبنی بر کاهش دستمزد کارگران تا سطح « بخور و نمیر» می‌باشد که آن را بسیاری از اقتصاددانان کلاسیک مطرح کردند. در قالب اقتصاد سرمایه داری کلاسیک گفته می‌گردید که اگر نیروی کار بیش ازآن مقدار بخور و نمیر دریافت کنند، باعث افزایش رفاه بهبود وضع بهداشت و افزایش جمعیت آنان می‌گردد و در نهایت منجر به کاهش دستمزد به سوی حد مفرغ می‌گردد وبرعکس اگر دستمزد به پایین‌تر از سطح مفرغ برسد، فقر و بیماری و مرگ باعث کاهش جمیعت نیروی کار می‌گردد و نهایتا با کاهش عرضه وبالا رفتن دستمزد باعث بازگشت به سوی دستمزد بخور و نمیر سابق می‌گردد.

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد