دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه : بررسی رابطه بین سبک‌های تفکر مدیران و پذیرش تغییر کارکنان در مدارس متوسطه شهرستان …

دانلود پایان نامه

تکه ای از متن پایان نامه :

۲- ۵٫ الگوهای تفکر

محققین زیادی درزمینۀ تفکر پژوهش و مطالعه نموده‌اند که در اینجا دو نوع الگوی سبک‌های تفکر هریسون و برامسون و سبک‌های تفکر استرنبرگ آورده شده می باشد:

۲- ۵- ۱٫ الگوی سبک‌های تفکر هریسون و برامسون

هریسون و برامسون (۲۰۰۲) سبک‌های تفکر را در پنج گروه دسته‌بندی کرده‌اند: ۱٫ ترکیبی ۲٫ ایده آلیسم ۳٫ پراگماتیسم ۴٫ آنالیسم ۵٫ رئالیسم. البته این به آن معنی نیست که هر شخص فقط دریکی از این گروه‌ها قرار می‌گیرد. هر شخص مستقل فکر می‌کند، اما این پنج سبک ترجیحات او را نشان می‌دهد، افراد با سبک ویژه‌ی خودشان درمورد‌ی چیزهایی که انجام می‌دهند فکر می‌کنند. هر سبک شامل یک مجموعه راهبردهایی می باشد که با در نظر داشتن موقعیت، به کار گرفته می‌شوند. اکثر مردم در یک موقعیت یک خط‌مشی را به کار می‌گیرند اما درصد کمی از افراد به‌طور همزمان از سبک‌های ترکیبی و خط‌مشی‌های دیگر بهره گیری می‌کنند. هریسون و برامسون با بهره گیری از آزمون INQ افراد را در این ۵ سبک طبقه‌بندی کرده‌اند:

۲- ۵- ۱- ۱٫ سبک ترکیبی

افراد دارای این سبک مستعد و آماده چالش و بحث کردن می‌باشند. آن‌ها از بحث کردن لذت می‌برند. هریسون و برامسون هنگامی‌که از یک سبک ترکیبی صحبت می‌کنند آن را به‌صورت دیالکتیک عنوان می‌نمایند. در این سبک افراد در برخورد با وقایع جاری، آن چیز که در ذهنشان هست و آن را قبول دارند، تز می‌نامند و آن چیز که را که به‌تازگی با آن برخورده‌اند و به‌راحتی نمی‌توان آن را قبول نمود، آنتی‌تز می‌نامند که از برخورد آن‌ها سنتز یا ترکیب حاصل می‌گردد. یک شخص دارای سبک ترکیبی یا سنتز بین بحث‌های ذهنی و شناختی ارزش‌گذاری می‌کند و عقاید جدید را شکل می‌دهد. این گروه تفکر را دوست دارند و معتقدند که اولین قدم خلاقیت، بحث آزاد می باشد (هریسون و برامسون، ۲۰۰۲).

  پایان نامه ارشد با موضوع : بررسی رابطه بین سبک‌های تفکر مدیران و پذیرش تغییر کارکنان در مدارس متوسطه شهرستان جلفا

غیره. یکی از فواید دانستن سبک‌های تفکر بهره گیری از آن‌ها برای متقاعد کردن افراد و آماده کردن آن‌ها برای پذیرش عقاید دیگران می باشد. با شناخت سبک تفکر افراد در هنگام بحث و ارائه دلیل، می‌توان از راه موردقبول آن‌ها وارد گردید. رئالیست‌ها به حقایق، آنالیست ها به دادن اطلاعات وسیع، ایده آلیست ها به اظهار اهداف بالا و از پیش تعیین‌شده و پراگماتیست ها به اظهار کردن سود حاصله از طرح در کوتاه‌مدت اهمیت می‌دهند، تحت تأثیر دیگران قرار می‌گیرند، اما افراد با سبک ترکیبی (سنتزی) را سخت می‌توان متقاعد نمود، حتی گاهی اوقات غیرممکن می باشد، زیرا آن‌ها همیشه به دنبال دلیل دیگری می‌گردند. به‌طورکلی آگاهی از سبک تفکر و شناخت افراد می‌تواند به فهمیدن این موضوع کمک کند که آن‌ها به دنبال چه هستند (هریسون و برامسون ۲۰۰۲).

[۱]- Synthesis

[۲]- Idealism

[۳]- Pragmatism

[۴]- Analysis

[۵]- Realism

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: