دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد : بررسی آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

دانلود پایان نامه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

جلوه دهند. مثلاً: در پی توجیه این هستند که بگویند فلان آیه قرآن منطبق بر زیست‌شناسی می باشد و یا حرکت ابرها و بادها که در ضمن آیات و روایات آمده نشانه‌ی همراهی قرآن با علم فیزیک و امثال آن می‌باشد. این در نظر داشتن عقیده‌ی ما اسلام را بسیار محدود می‌نماید و در واقع این توجه ندانسته و ناآگاهانه به جای تبیین حقیقت دین و تکریم و اعتبار بخشیدن به آموزه‌های دینی به کوچک کردن عظمت آن خواهد انجامید. در صورتی که وظیفه و رسالت دین بسیار بالاتر از این‌هاست. دین پدیده‌ای می باشد ریشه‌دار که درفطرت بشر‌ها سرشته شده و برای بشر سازی و یکتاپرستی و دوری از نفاق و انحراف حرف درآورده شده می باشد. دین حتمی‌ترین و ناب‌ترین و صادق‌ترین پیامی می باشد که در تصور می‌گنجد. (انما توعدون لصادق وان الدین لواقع/ زاریات، آیه ۶). امّا علم در بهترین وضعیت یک امر احتمالی و با درصد بالایی از عدم اطمینان می باشد.

آیت‌ا… صدر هم‌چنین بر مورد عدم توانایی کلی علم در حل معضلات تأکید دارند. مطلب دیگری که ایشان برآن پافشاری می‌کنند علمی نبودن اقتصاد اسلام، براساس یک تعریف خاص می‌باشد، به این شکل که ایشان عملاً روش قابل قبول برای توجیه علمی اقتصاد اسلامی را مبتنی بر تحلیل داده‌های واقعی مربوط به رفتارهای مردم می‌دانند و استدلال می‌کنند که زیرا مردم، رفتارهای کامل اسلامی ندارند لذا آزمون داده‌های واقعی و استخراج قوانین ناشی از آن را نمی‌توان اقتصاد اسلامی نامید. این جا بایستی گفت: اگر ما تعریف ایشان را از علمی بودن اقتصاد می‌پذیرفتیم، نتیجه گرفته شده را نیز قبول می‌کردیم.

  بررسی رابطه بین هوش هیجانی، عدالت سازمانی و تمایل به ترک شغل - پایان نامه

آیت‌ا… صدر آن جا که میان علماقتصاد و مکتب اقتصادی تفاوت قایلمی‌گردد، به نظرمی‌رسد امور ارزشی و دستوری را در قالب مکتب قرار می‌دهد و پدیده‌های اثباتی را در محدوده‌ی علم قرار می‌دهد. مثلاً: در جایی تصریح می‌کند که مکتب اقتصادی به ایده‌ی عدالت اجتماعی بستگی دارد اما علم اقتصاد شامل نظریه‌هایی می باشد که روی داد‌های عینی اقتصادی را دور از هر‌اندیشه‌ی عدالت خواهانه و پیش شناخته ذهنی تفسیر می‌کند. «فلمذهب الا قتصادی…. تتصل بفکره العداله الاجتماعیه والعلم یشمل کل نظریه‌ تفسیر واقعاً… بصوره منفصله عن فکره مسبقه او مثل اعلی للعداله» (محمدباقر صدر، اقتصادنا، ص ۳۸۱)

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد