دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد درباره : بررسی آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

تکه ای از متن پایان نامه :

۴- دیدگاه‌های اقتصادی شهید مطهری

 

از دیدگاه شهید مطهری، اسلام، مکتبی جامع‌گرا و جامعه‌ساز می باشد که داعیه رهبری بشر‌ها و هدایت آنان را در زندگی اجتماعی دارد. و برای انجام این مقصود در جهت برقراری روابط سالم اقتصادی، در جامعه، احکام و قوانین اقتصادی بسیاری را وضع و یا امضاء نموده می باشد.

از این رو به اعتقاد وی، اسلام از دو طریق با اقتصاد ارتباط و پیوند دارد، یکی از راه مستقیم و بدون واسطه، به این شکل که اسلام یکسری مقررات اقتصادی درمورد‌ی مالکیت، مالیات‌ها و غیره دارد که در حقیقت می‌توان گفت بخش عظیمی از آموزه‌های دینی را مباحث اقتصادی تشکیل می‌دهد. و این چیزی نیست که کسی بتواند به انکار آن به پردازد، زیرا: کتب فقهی که در این زمینه‌ی سالیان متمادی در حوزه‌ی‌های دینی مورد نقد و مطالعه دانش‌پژوهان علوم اسلامی قرار می‌گیرد، از قبیل کتاب البیع، کتاب الاجاره، کتاب الوکاله، کتاب الرهن، کتاب الدرث، کتاب الهبه، کتاب الوقف و کتبی دیگر از این نوع بسیار می باشد. با در نظر داشتن این انبوه کتب و ما بحث مربوط به اقتصاد می باشد که به اعتقاد وی« اصل« نؤمن ببعض و نکفر ببعض» که قرآن برآن تصریح دارد و مؤمنین را از آن برحذر می‌دارد، مانع از این می باشد که بعضی از آموزه‌های اسلام پذیرفته گردد و بعضی دیگر مورد بی‌مهری قرار گیرد. » (مطهری: ۱۳۶۸، ۱۶).

  دانلود پایان نامه ارشد با عنوان : بررسی رابطه بین سبک‌های تفکر مدیران و پذیرش تغییر کارکنان در ...

پیوند دیگری که اسلام با اقتصاد دارد که به صورت غیر مستقیم می باشد، از طریق اخلاق مستقر می‌گردد.. « اسلام مردم را توصیه می‌کند به امانت، عفت، عدالت، احسان، ایثار، منع دزدی، خیانت و رشوه و… همه‌یاین‌ها در زمینه‌ی ثروت می باشد و یا قسمتی از قلمرو این مفاهیم ثروت می باشد. تا حدود مسایل اقتصادی روشن نشود، حدود عدالت و امانت و عفت و احسان و هم‌چنین حدود دزدی و خیانت و رشوه روشن نمی‌گردد. » (مطهری: ۱۳۶۸، ۱۷)

برپایه و اساس این دو نوع ارتباط می باشد که می‌توان گفت: توجه و تفسیر اسلام، نسبت به ثروت، مالکیت، فقر، عدالت، رشد و توسعه‌ی و… منبع اصلی کشف بعضی از مبانی نظام اقتصادی اسلام می باشد.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد