دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

تکه ای از متن پایان نامه :

آیت‌ا… صدر معتقد می باشد که اقتصاد اسلامی ادعای علمی بودن ندارد بلکه از اهداف اجتماعی آغاز می‌گردد و سپس واقعیت اقتصادی رابا آن در می‌آمیزد. وی توضیح می‌دهد.

که اسلام برخلاف مارکیسم ارتباط‌ای میان تحولات شیوه‌های تولید و تحولات در روابط اجتماعی و روابط تولید نمی‌بیند.

ثالثا: در مواردی با در نظر داشتن پیش فرض‌های زمان تدوین نوشته‌های اقتصاد اسلامی ایشان و با دقت در شرایط خاص حاکمیت توجه خاصی از اقتصاد متعارف، نظرگاه‌های ایشان قابلیت نقد دارند.

 

 

 

۳-۴- نگاه شهید صدر به راه‌های گریز از ربا

 

شهید صدر در کتاب گران سنگ«بانک بدون ربا در اسلام»، پس از طرح مسایل تازه و نشان دادن راه‌کارهای نو و گوناگون، به مطالعه راه‌های گریز از ربا پرداخته و به یک یک آن‌ها پاسخ درخور داده می باشد.

کاری که این شهید بزرگوار در کتاب خویش انجام داده تاکنون در میان فقیهان ما بدین گونه دیده نشده و این نوشته نیز، مانند بسیاری از آثار دیگر او، در زمینه‌ی خود، نوآوری سودمندی به شمار می‌آید.

تفاوت توجه امام خمینی به مسأله گریز ازربا با آن چه در نوشته‌ی شهید صدر می‌بینیم آن می باشد که امام، به مطالعه روایات مسأله پرداخته می باشد و راه‌های گریز را در (سنّت) به ارزیابی نشسته و جایگاه معصومان را در میان مردم ورفتار و دادوستد آنان کاویده می باشد، اما شهید صدر تنها به مطالعه فنّی راه‌های گریز پرداخته و تک تک آن‌ها را از چشم‌انداز قواعد فقهی ارزیابی کرده و در این باره سخنی از روایات به میان نیاورده می باشد. این هر دوگونه توجه، درجای خود بسیار سودمند می باشد و می‌توان سبک فقهی و گونه توجه هر یک از این دو فقیه توانمند را از لابه لای مطالعه‌های آنان دریافت.

 

راه نخست:

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد