دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

دانلود پایان نامه

تکه ای از متن پایان نامه :

پروفسور خورشید احمد نظام اقتصادی اسلام را در بردارنده‌یهدف‌ها، توجه‌های اخلاقی تعریف شده و الگوهای رفتاری برای عاملان اقتصادی و قوانین خاص، مقررات و تدبیرهایی که دولت آن‌ها را اجرا می‌کند، می‌داند. (خورشید: ۱۳۷۴، ۲۷۰).

دکتر میرآخور می‌گوید: نظام‌های اقتصادی اسلام عبارت می باشد از مجموعه‌ای از نهادها، شامل هنجارهای رفتاری رسمی وغیررسمی با قابلیت اجرا که خداوند متعال به عنوان شارع آن‌ها را از رهگذر قواعد قرآنی وضع فرموده می باشد. قواعدی که چارچوب اجرایی آن‌ها را سنت حضرت پیامبر (ص) تعیین می‌کند و در وضعیت‌‌های جدید از طریق اجتهاد تعمیم می‌یابند تا شامل تخصیص منابع کمیاب، تولید، تبادل کالاها و خدمات و توزیع درآمدها و ثروت‌ها شوند (یوسفی، ۱۳۷۷، ۲۲۵).

اختلاف‌نظرها درمورد‌ی مفهوم نظام اقتصادی اسلام، بیش از این‌ها می باشد و اظهار مشروح اختلاف‌های مزبور می‌تواندعنوان موضوع پژوهش و مطالعه جداگانه‌ای باشد. از آن چه نقل گردید روشن می‌گردد که در این مفهوم نیز اتفاق‌نظر وجود ندارد و این مفهوم در برگیرنده طیف وسیعی از برداشت‌ها خواهد گردید.

از این رو نظام اقتصادی اسلام را می‌توان چنین تعریف نمود:

«نظام اقتصادی اسلام، مجموعه‌ای از الگوهای رفتاری در روابط اقتصادی درسه حوزه‌ی تولید، توزیع و مصرف می باشد که از کتاب و سنت پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) و عقل استنباط می‌گردد، الگوهای مزبور چگونگی پیوند شرکت کنندگان در نظام اقتصادی به یکدیگر و به منابع اقتصادی را تبیین کرده و براساس مبانی بینشی و اصول راهبردی معینی در جهت اهداف اقتصادی اسلام سامان یافته‌اند. زیرا این مفهوم نقشی کلیدی در این پژوهش دارد لازم می باشد در آغاز  توضیحات در مورد اجزای آن داده گردد و سپس ویژگی‌های نظام اقتصادی با مفهوم فوق اظهار گردد.

  پایان نامه کارشناسی ارشد : بررسی رابطه بین هوش هیجانی، عدالت سازمانی و تمایل به ترک شغل

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars