دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

این سخن شهید صدر می باشد، اما می‌توان در این جا هم گفت: اگر بانک از آغاز چنین شرط کند که هرگاه بیمه مبلغ وام را به او بخشید، بانک هم از بستانکاری خویش دست می‌کشد، دیگر ربا نخواهد بود، زیرا که این شرط هیچ چیز بیش‌تری از اصل وام برای بانک نیاورده می باشد.

اگر وام گیرنده با بیمه چنین قرار داد کند که در صورت باز پس ندادن وام، بیمه مبلغ آن را به وام گیرنده ببخشد تا او نیز به حساب بانک وام دهنده واریز کند، اشکال پیشین را نخواهیم داشت؛ زیرا که هیچ گونه مبلغ افزون بر وام به بانک نمی‌رسد و قراردادبیمه، پیمانی می باشد میان وام گیرنده و بیمه که بیرون از ارتباط بانک با وام گیرنده می باشد و بدین سان ربایی پیش نخواهد آمد.

در پایان این راه خوب می باشد این نکته راهم یادآور شویم که هبه شمردن بیمه با نگاه عرف و خود قرارداد کنندگان سازگار نیست. بیمه در نگاه اینان عقدی می باشد جداگانه و خرد پسند. امام خمینی، رضوان اللّه تعالی علیه، نیز در بحث‌های فقهی خود بر همین دیدگاه پای می‌فشارد، این چند راه برای گریز از ربا که بعضی از آن‌ها پیش‌نهادهایی برای چگونگی کار بانک‌هاست، در سخن شهید صدر آمده و مطالعه شده می باشد.

[۱]- فصلنامه (فقه اهل بیت) شماره نخست, بهار۷۴, مقاله بیمه, تقریر درسهای امام خمینی از آیت اللّه محمّدی گیلانی.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

  دانلود پایان نامه ارشد : بررسی رابطه سرمایه اجتماعی و انگیزه پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور پاکدشت

 

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد