دسته‌بندی نشده

پایان نامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی رابطه بین هوش هیجانی، عدالت سازمانی و تمایل به ترک …

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ارتباط بین هوش هیجانی، عدالت سازمانی و تمایل به ترک شغل

تکه ای از متن پایان نامه :

 

  • سیر تکامل و تحول عدالت سازمانی

سازمان­ها جزء لاینفک زندگی بشر­ها می باشد. بشر­ها در سازمان­هایی به ثبت ازدواج می­پردازد، بعد از تشکیل جنین در رحم مادر توسط سازمان­هایی تحت نظر می باشد. غالباً در یک سازمان پزشکی به دنیا می­آید و در گرینبرگ[۱] ‌در سال ۱۹۸۷ مطرح گردید به نظر گرینبرگ عدالت سازمانی با ادراک کارکنان از انصاف کاری در سازمان مرتبط می باشد. در واقع این اصطلاح را برای تشریح و تفسیر تأثیر انصاف در محیط کاری به کار می­برد.به عبارتی دیگر این نظریه احساس افراد را درمورد منصفانه بودن نحوه رفتار با خودشان و دیگران طبقه بندی و تشریح می­کند.احساسی که برای اثربخشی عملکرد سازمان­ها و رضایت افراد در سازمان­ها لازم است. کروپانزانو[۲] عدالت سازمانی را به مثابه یک جستار روان­شناتی که روی ادراک از انصاف در محیط کاری تأکید دارد در نظر می­گیرد.در آغاز در خصوص عدالت سازمانی دو توجه غالب وجود داشته که مفهوم عدالت را مورد تأکید قرار می­داد: عدالت توزیعی که بر ستاده­ها تمرکز داشت و عدالت رویه­ای که بر کنترل فراگرد تأکید می­نمود. در واقع مبحث عدالت یک موضوع غالب و درخور توجه در عرصه­ی زندگی سازمانی می باشد. گواه این مدعی صحبت­ها و مذاکرات و پرسش­های کارکنان در خصوص مناسب بودن ستاده­ها و دریافتی­هایشان(عدالت توزیعی) و همچنین صحیح و منصفانه بودن رویه­های تصمیم گیری مدیران جهت حصول به این ستاده­ها (عدالت رویه­ای) در سطح سازمان می باشد. بدین ترتیب نظریه پردازان عدالت توزیعی را تقریباً معادل منافع اقتصادی و عدالت رویه­ای را معادل منافع اجتماعی در نظر می­گرفتند؛ اما مطالعات بعدی نشان داد که ترکیب این دو موجب درک بهتر مقوله عدالت می­گردد. تحقیقات بایز و مواگ[۳] حاکی از آن بود که یک بعد دیگر از عدالت نیز هست. آنان این بعد را عدالت مراوده­ای نامیدند و اظهار داشتند که این بعد به انصاف ادراک شده از ارتباطات بین شخصی مرتبط با رویه­های سازمانی اشاره دارد.عدالت سازمانی به طور گسترده­ای در رشته­های مدیریت، روانشناسی کاربردی و رفتار سازمانی مورد پژوهش و مطالعه قرار گرفته می باشد. تحقیقات نشان داده­اند که فرایندهای عدالت تأثیر مهمی را در سازمان ایفا می­کنند و چطور برخورد با افراد در سازمان­ها ممکن می باشد باورها احساسات توجه­ها و رفتار کارکنان را تحت تأثیر قرار دهد. رفتار عادلانه از سوی سازمان با کارکنان عموماً منجر به تعهد بالاتر آن­ها نسبت به سازمان و رفتار شهروندی فرانقش آن­ها می­گردد . از سوی دیگر افرادی که احساس بی عدالتی کنند به احتمال بیشتری سازمان را رها می کنند یا سطوح پایینی از تعهد سازمانی را از[۱] -Green Berg

  بررسی حقوقی فرزندخواندگی با تکیه بر قوانین حمایت از کودکان در ایران - دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد

[۲] -Kroupanzano

[۳] -Bays & Moag

 مطالعه ارتباط بین هوش هیجانی، عدالت سازمانی و تمایل به ترک شغل

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید: