دسته‌بندی نشده

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : بررسی آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد

تکه ای از متن پایان نامه :

عدالت برمی‌گردد و معتقد می باشد که در مذهب فقط از جنبه‌ی دوم تولید بحث می‌گردد (صدر، ۱۴۰۸ق: ۶۴۷).

بر این اساس، قواعدی که به حلّ مشکل بهره‌برداری از طبیعت مربوط می‌شوند دو قسم‌اند: قواعدی که به عدالت ربطی ندارند و قواعدی که مربوط به انگیزه‌ها و اهداف بشر از تولید و ارزیابی او از آن‌اند و با تلقی بشر از عدالت ارتباط می‌یابند. نوع اول از این قواعد در علم مورد بحث قرار می‌گیرد و نوع دوم در مذهب. با این توجیه، تناقض در تعریف از بینمی‌رود. معضلات اقتصادی در تعریف مذهب اقتصادی، سستی در بهره‌برداری از طبیعت را نیز شامل می‌گردد و با قید عدالت اجتماعی نیز تنافی ندارد؛ زیرا: این مشکل دارای دو جهت می باشد و در مذهب اقتصادی فقط از آن جهت که به عدالت اجتماعی ارتباط می‌یابد، مورد بحث واقع می‌گردد (جنیدل، ۱۴۰۶ق، ۱۶۲).

 

 

و دستورات اقتصادی به جای مانده از زمان بعثت نبی اکرم (ص) تا غیبت امام زمان (عج) دانست که نوعاً عالمان و ‌اندیشمندان اسلامی در برخورد با این مجموعه گران‌قدر شیوه‌ای فردگرایانه وخردنگر را دنبال کرده‌اند. هرگاه با پرسشی مواجه شده‌اند با مراجعه به آن کوشیده‌اند پاسخی در خور بیابند. در این روش هیچ‌گاه ارتباط احکام با یکدیگر و ارتباط آن‌ها با سایر اجزا دیده نشده می باشد. این نوع برخورد با احکام اسلامی سبب شده می باشد تا مباحث اسلامی آن گونه که بایستی در سطح کلان از توجه کاربردی برخوردار نبوده و نظام‌مند نباشند و اجزای ساختار ‌اندیشه‌ی اسلامی، بی‌هیچ آداب و ترتیبی و بدون تدوین مدوّن کنارهم قرارگیرند. اگر چه این نحوه ارتباط به گونه‌ای موجب پیدایش نظمی گردیده می باشد ولیکن روابط منطقی اجزاء و نحوه‌ی تأثیر آن‌ها در یکدیگر مورد دقت نظر واقع نشده می باشد. همین عوامل سبب شده تا مادر ارایهنظام‌های اسلامی در زمینه‌ی‌های گوناگون مانند: اقتصاد، سیاست و… آن‌گونه که بایستی

  پایان نامه ارشد با موضوع : بررسی رابطه بین اضطراب رایانه ای و شکاف دیجیتالی دانشجویان دانشگاه آزاد ...

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

 

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : مطالعه آرای فقهی شهید صدر و شهید مطهری پیرامون اقتصاد