فرهنگ معنوی
بی شک برای درک حقیقتی و هویت هر قومی، باید فرهنگ عامه یا فولکور آن را شناخت سرزمین سواد کوه با قدمت تاریخی چند هزار ساله دارای فرهنگ غنی و پر باریست که با اسطوره ها پیوند خورده است در یک جا، جای پای فریدون را در امیدوار کوه(لفور) می یابیم و در جای دیگر مأوای دیو سپید و آبشخور رخش رستم را.
چه افسانه هایی در سینه مردان و زنان دلیر این مرز و بوم نهفته است، همانند افسانه«شاه سبوباف» «گل نار» ، «عمر دوباره» ، «کچل زیرک» و «شغال دروغگو» به روایت از اهالی مناطق سواد کوه را می توان نام برد. (یوسفی، ۱۳۸۰، ۷۲)
موسیقی اصیل و سنتی در سواد کوه نیز مانند دیگر نقاط مازندران در گذشته از رونق فراوانی برخوردار بوده و اکنون نیز بندرت در گوشه و کنار این سرزمین پهناور مورد استفاده قرار گرفته و علاقه مندان بی شماری را به خود جذب می کند ساز سنتی و اصلی در موسیقی این ناحیه نوع خاصی از نی بنام «لله وا» می باشد. و هر ملودی آن مضراب ویژه ای دارد. امیری خوانی نیز در سواد کوه رایج بوده و طرفداران زیادی دارد. سنت های مردم سواد کوه بسیار کهن و دارای آداب خاصی است که رواج بسیاری داشته است، اما همانند بسیاری رسوم دیگر با شهرنشینی و مهاجرت به فراموشی سپرده می شود. سنت زیبای شب نشینی در این منطقه توأم با بیان حکایات و اساطیر قدیمی است.
آیین سنتی ۲۶ عید ماه همانند همه مازندران در این منطقه نیز برگزار می شود، از رسوم دیگر این منطقه مراسم پتو است که خاص دامپروران و دامداران بوده و بیشتر در زمان انتقال دام ها به نواحی ییلاقی و ارتفاعات اجرا می شود. مراسم نوروز خوانی در ماه پایانی زمستان و در آستانه عی نوروز شبانان و چوپانان مناطق ییلاقی شب هنگام با کوبیدن در منازل آغاز بهار و پایان زمستان را بشارت می دهند.
از آداب و رسوم این خطر می توان به «مراسم نوروز و مارغنه جنگلی» ،«آیین قطع باران» و«مراسم خواستگاری تا ازدواج» را نام برد.( یوسفی، ۱۳۸۰، ۱۷)
لباس محلی– لواس ، در گذشته ، لباس اهالی بسیار زیبا و جالب بود و در هر سن و سال لباس مخصوص به تن داشتند . لباس ها از پارچه های ساده و گل دار زیبا بود خانم ها در منزل معمولاً پیراهن های بلند و شلوارهای گشاد که به آن تامون می گفتند بر تن داشتند .خانم های مسن روسری بزرگ بر سر می گذاشتند که به آن مکنا می گفتند . کلاه آقایان از پوست گوسفند که پوست کلاه نام داشت و جوراب آنها پشمی بود مردان مسن از کلاه های نمدی و جوراب های دست بافت که به آن دست جرب اطلاق می شد استفاده می کردند . خانم ها در جاهای مختلف با چادر مشکی یا رنگی که عموماً به دور کمر و گردن می بستند مشاهده می شدند و آقایان در فصل زمستان از شال هایی که در اصطلاح شره نام داشت برای بستن پا از زانو تا مچ استفاده می کردند . خانم ها نیز از دامن چین دار و کفش هایی به نام کلوش و دوندی استفاده می کردند و در آرایش سر خود موها را از وسط رج گرفته و در دو طرف گیسه می کردند
۳-۲-۴-۲ بررسی وضعیت زیر ساخت ها در محدوده مطالعاتی
همانطور که می دانیم توسعه زیر ساختها از مهمترین عواملی است که باعث توسعه صنعت گردشگری می شود. ایجاد و توسعه و تجهیز مراکز و تأسیسات اقامتی و پذیرایی جزئی از همین بخش است و از اقدامات اولیه جهت جذب گردشگر و سرویس دهی مناسب به آنها به منظور گسترش گردشگری در منطقه است. بدون شک برنامه ریزی موفق، برنامه ای است که تمامی امکانات موجود را برآورد و فهرست کند و در اختیار داشتن فهرست درست و دقیق از داشته ها و امکانات که می توان از آنها در طرح های گردشگری استفاده کرد به بررسی شرایط موجود کمک می کند و نشان می دهد برای دستیابی به اهداف یک برنامه چه راهی باید طی شود.
۳-۲-۴-۲-۱ اقامتگاه ها( هتل، متل، مهمانپذیر… ) و تأسیسات پذیرایی( رستوران، کافی شاپ و انواع غذاهای سنتی و مدرن):
طبق آمار ارائه شده در سال ۱۳۹۲ از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران ، کل واحدهای اقامتی استان ۱۴۵ واحد می باشد که سهم شهرستان سواد کوه صفر است.
البته با در نظر گرفتن جاذبه های فراوان طبیعی و فرهنگی و حجم وسیع گردشگران ورودی که از این محور تردد می کنند و تغییر دیدگاه ها و نگرش ها به جای به هدر دادن استعدادهای منطقه ، می توان با ایجاد مراکز گردشگری و زیر ساختهای مناسب به این صنعت به عنوان یکی از راه های مناسب کسب درآمد برای شهر توجه داشت، تا بخش خصوصی به تأسیس چنین واحدهایی ترغیب شود.
با بررسی آمار موجود، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، در حال حاضر تعداد ۲۰ واحد پذیرایی بین راهی در سواد کوه مشغول به فعالیت می باشند. که از این تعداد ۳ واحد رستوران، ۹ واحد چلوکبابی، ۳ واحد کبابی، ۲ واحد قهوه خانه و سه واحد پیتزا فروشی می باشند.
۳-۲-۴-۲-۲ راهنمایان گردشگری :
از جمله تسهیلاتی که برای کمک به جذب گردشگر می توان ارائه کرد، ایجاد امکانات راهنمایی گردشگری است، این امکانات می تواند به صورت تأسیس پایگاه های مستقل برای پاسخگویی به گردشگران و با شرح وظایف تعریف شده، باشد و یا به صورت ایجاد بخشهایی در نهادهای شهری مثل شهرداری، پلیس راه یا برخی ارگانهای مرتبط دیگر و یا به صورت چاپ بروشورها و نقشه های راهنمای گردشگری که حاوی اطلاعات مورد نیاز مسافران است، باشد.
شهرستان سواد کوه بعلت قرارگیری در محورورودی فیروزکوه به استان، دارای یک پایگاه اطلاع رسانی در ابتدای شهر پل سفید برای راهنمایی گردشگران است تا مرکزی برای راهنمایی گردشگران ورودی به استان و منطقه باشد.
۳-۲-۴-۲-۳ دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی:
طبق آمار ارائه شده در سال ۱۳۹۲، شهر سواد کوه فاقد دفترخدماتی مسافرتی بوده است. که با توجه به وسعت و جمعیت شهر قابل قبول نمی باشد. با توجه به پتانسیل بالای شهرستان سواد کوه ، دارا بودن دفاتر فعال جهت جلب گردشگر بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.
۳-۲-۴-۲-۴ شبکه ارتباطی ، پایانه ها و ایستگاه های حمل و نقل
شهرستان سواد کوه از داشتن فرودگاه بی بهره است، اما از نظر راه های ریلی و شوسه و جاده های ارتباطی از امکانات مناسبی برخوردار است. سواد کوه دارای ۱۹۶ کیلومتر راه است که مساحت بزرگراه ۹/۹ کیلومتر ، جاده عریض ۷/۵۵ ، جاده معمولی ۴/۲۶ کیلومتر و ۹۷ کیلومتر جاده آسفالته فرعی عریض و ۷ کیلومتر راه فرعی شنی می باشد. همچنین کل منطقه سواد کوه دارای ۵۹۱ کیلومتر راه روستایی آسفالته، شوسه و برف گیر می باشد.
اما در مورد پایانه های مسافربری و حمل و نقل عمومی باید عنوان کرد که متأسفانه شهر وضعیت مناسبی ندارد. از طرفی وضعیت تابلوهای هشدار دهنده راهنمایی و رانندگی باید رسیدگی شود تا باعث سردرگمی مسافران نشود.
جدول شماره ۳-۶ تعداد پایانه سفر و مسافر جابجا شده برون استانی از طریق پایانه مسافربری : ۱۳۹۲
شهرستان
تعداد شرکت
تعداد سفر( هزار نفر)
مسافر جابجا شده (هزارنفر)
جمع
اتوبوس
مینی بوس
سواری
جمع
اتوبوس
مینی بوس
سواری
استان
۱۷۲
۳۳۸
۱۰۱
۳۰
۲۰۷
۳۲۱۴
۱۹۲۳
۴۸۰
۸۱۱
قائم شهر
و سواد کوه
۲۲
۴۵
۷
۷
۳۱
۳۵۰
۱۱۹
۱۱۲
۱۲۰
مأخذ: اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان
جدول ۳-۷ محورهای موجود در شهرستان سواد کوه به تفکیک نوع راه و پوشش در سال ۱۳۹۰
نام محور
ابتدا
انتها
طول به کیلومتر
نوع راه
پوشش
کیفیت
دسترسی تعداد مراکز به طور مستقیم
سهم از کل راه هر استان
قائم شهر پل سفید
قائم شهر
پل سفید
۵۰
اصلی
آسفالت گرم
مناسب
۳۱
۳۰
آزاد مهر
آزاد مهر
آلاشت
۳۵
فرعی
آسفالت گرم
تقریبا مناسب
۱۷
۱۰
اتو
زیر آب
اتو
۲۴
روستایی
آسفالت گرم
متوسط
۱۲
۹
خطیر کوه
دواب
اوریم
۱۶
روستایی
شوسه
نامناسب
۱۴
۶
شش رودبار
لله بند
دراسله
۱۷
روستایی
شوسه
نامناسب
۶
۴/۶
جمع محور
۵
۱۴۲۸۰
۴/۶۱
مأخذ: اداره راه و ترابری شهرستان سواد کوه
جدول ۳-۸ انواع راه هایی روستایی زیر پوشش اداره کل راه و ترابری استان ( کیلومتر) ۱۳۹۰
شهرستان
جمع
راه آسفالته
شوسه( شنی)
فاقد مشخصات
راه های برف گیر
استان
۳/۷۵۰۳
۴۴/۳۸۱۰
۹۶/۲۶۷۳
۹/۱۰۱۸
۳۹۴۵
سواد کوه
۵۹۱
۴/۲۱۳
۹/۷۸
۷/۲۹۸
۴۷۷
مأخذ: اداره کل راه و ترابری استان
۳-۲-۴-۲-۵ امکانات مخابراتی و اطلاعات و اخبار
۱- شبکه های تلویزیونی: همانطور که می دانیم آگاه سازی و راهنمایی گردشگران و تبلیغات، نقش بسیار موثری در افزایش تعداد گردشگران دارد. در این زمینه شبکه استانی مازندران( طبرستان)، با تهیه و تدوین برنامه های مناسب در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی اطلاعات مناسبی را در مورد جاذبه ها، نوع اقامت و وضعیت آب و هوا در اختیار گردشگران قرارمی دهد.
۲- تلفن ، اینترنت، پست: شهرستان سواد کوه از امکانات مخابراتی خوبی برخوردار است. و امکان استفاده در زمینه تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت از نقاط قوت آن محسوب می شود.
۳-۲-۴-۲-۶ بانک:
شهرستان سواد کوه دارای ۱۸ بانک دولتی می باشد که از این تعداد ۱۵ بانک مجهز به سیستم عابر بانک می باشند.
جدول شماره ۳-۹ تعداد واحدهای بانکی در پایان سال ۱۳۹۲
شهرستان
تعداد بانک های دولتی
جمع بانک های خصوصی
استان
۷۳۹
۳۳
سواد کوه
۱۸
۳
مأخذ : سرپرستی بانکهای استان
۳-۲-۴-۲-۷ تأسیسات و امکانات شهری:
منطقه سواد کوه از لحاظ امکانات شهری دارای ۸ ماشین حمل زباله، ۵ پارک عمومی، ۲ حمام عمومی و ۱۸ حمام خصوصی، ۷ توالت عمومی ، یک فرهنگخانه فاقد میدان تره بار و میوه می باشد.
۳-۲-۴-۲-۸ امکانات ورزشی تفریحی:
برای بررسی توانمندی های گردشگری یک شهرستان باید به امکانات ورزشی و تفریحی نیز پرداخت این امکانات شامل مجتمع ها و سالن های ورزشی، باشگاه ها و کلوپ ها می باشند.
۹ سالن ورزشی سرپوشیده و یک سالن ورزشی روباز در منطقه سواد کوه وجود دارد وجود چنین فضاهایی باعث پر کردن اوقات گردشگران و همچنین استفاده اهالی شهر از آن خواهد شد.
۳-۲-۴-۲-۹ بررسی و تحلیل تقاضای گردشگران منطقه سواد کوه:
دربررسی و تحلیل تقاضای گردشگران منطقه سواد کوه ، با توجه به محدودیت های آماری موجود در زمینه تقاضای گردشگری به ویژه نبود اطلاعات آماری مکفی در سطح خرد( منطقه مورد بررسی) ، تنها می توان با توجه به موقعیت شهرستان سواد کوه و قرارگیری در مسیر عبوری گردشگرن، به آمار شهرهای مقصد نزدیک مانند ساری، قائم شهر، بابل و بهشهر استفاده کرد.
قرارگیری جاده ملی، بین المللی ساری به فیروزکوه و محور ریلی تهران، شمال نزدیکی و دسترسی به استان تهران به عنوان اصلی ترین مبدأ گردشگری فرست به استان ( به دلیل ویژگی های اقلیمی متفاوت) ، چشم انداز زیبا و محور دسترسی کوهستانی ، جنگلی منطقه ، آب و هوای مفرح و دز اسپهبد خورشید به عنوان یکی از جاذبه های اصلی منطقه باعث شده که گروه های مسافران و گردشگران ملی عبوری به صورت خانوادگی و گروهی حداقل چند ساعت تا یک شب در منطقه نمونه مورد بررسی توقف داشته باشند. همچنین وجود مناطق ییلاقی و روند ویلاسازی در این منطقه به صورت غیر نظام مند در حال انجام است. اما در زمینه گردشگران خارجی هیچ گونه اطلاعات آماری در دسترس نیست و به نظ می رسد، عمده تقاضای آن از سوی بازار گردشگران ملی و گردشگران محلی است.با توجه به موارد ذکر شده و نیز مطالعات میدانی و نظر سنجی از مردم محلی و آگاهان، بازارهای تقاضای منطقه شامل دو بخش اصلی زیر است.
۳-۲-۴-۲-۹-۱ بازار تقاضای گردشگران درون استانی( ساکنان محلی)
عمده متقاضیان درون استانی، ساکنان محلی شهرستان سواد کوه هستند که به طور عمده به صورت خانوادگی یا گروهی به قصد تفریح و یا بازدید از دوستان و

  پایان نامه با کلید واژه هایاختلال نظام، روح قانون، اصل استقلال
دسته بندی : No category

دیدگاهتان را بنویسید